Časopis Praleska abstrakt lekcií hydiny. Synopsa logopedickej hodiny v strednej skupine na tému „hydina“. Úlohy tried v materskej škole

Mestský predškolský výchovný ústav materská škola č.6

téma:

hydina

Logopedická lekcia

stredná skupina

Logopéd: Avezova V.S.

2015

Obsah:

    Vysvetlivka, strana 3

    Ciele a ciele lekcie strana 3

    Strana prípravných prác 4

    Výbava strana 5

    Kroky lekcie strana 5

    Priebeh činnosti strana 5-8

    Príloha strana 9-10

    Referencie strana 11

Vysvetľujúca poznámka

    Téma lekcie: "Hydina"

Skupinu tvorí 17 ľudí, deti 4 - 5 ročné.

Lekcia prebiehala s podskupinou detí (8 osôb).

Program „Rozvoj a vzdelávanie detí strednej skupiny predškolských vzdelávacích inštitúcií“ sa používa v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom, ktorý vydal T.B. Filicheva.

Výchova gramaticky správnej súvislej reči u detí predškolského veku je jednou z hlavných úloh v systéme práce logopéda v materskej škole. Preto prezentovaný sumár hodiny je sumárom hodiny frontálnej logopedie v strednej skupine na rozvoj súvislej reči.

Logopedické kurzy prebiehajú 3x týždenne. Spolu 111 tried ročne.

Ciele lekcie:

Upevniť vedomosti o hydine.

Rozvíjať súvislú reč detí.

Úlohy:

Objasnite vedomosti detí o tejto téme.

Rozvíjajte fonematické povedomie.

Rozšírte slovesnú zásobu u detí na danú tému.

Upevniť u detí myšlienku vzhľadu hydiny.

Formovať zručnosť tvorenia podstatných mien zdrobnenými príponami.

Naučte sa tvoriť podstatné mená v množnom čísle v nominatíve.

Naučte sa spájať podstatné meno s podstatným menom.

Naučte deti tvoriť privlastňovacie prídavné mená.

Rozvíjajte vizuálnu pozornosť a pamäť.

Rozvíjať koordináciu reči s pohybom.

Rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Prípravné práce:

Pri pohľade na obrázky hydiny a jej mláďat.

Riešenie hádaniek.

Didaktické hry: rozdelené obrázky, hádanky.

Mobilné hry so slovami.

Hry s rečou: „Ukáž a pomenuj“, „Schovaj a hľadaj“, „Nakŕm vtáky“, „Hádaj“.

Materiál a výbava:

Kartičky s obrázkami hydiny a jej mláďat.

Prenosný počítač.

Papierové pierka.

Manuál "Výučba koherentnej reči pre deti vo veku 4-5 rokov." – M.: Scriptorium 2014.

Obruče.

Klobúky z hydiny.

Priebeh lekcie:

    Organizácia času.

Logopéd: „Dnes máme nezvyčajnú lekciu. Zmeníte sa na vtáky. Kto prvý uhádne hádanku o vtákovi, stane sa ním."

Deti riešia hádanky. Logopéd im nasadí na hlavu masky-čiapky s vyobrazením hydiny.

Hádanky:

Som pied, som corydalis. Kde-kde! kričím krátko. Kričím a ulica počuje: Položil som semenník ... (Kura)

Roztiahne chvost ako páv. Chodí ako významný džentlmen, po zemi nohami - klop, ako sa volá - (morka).

Malé biele pierka, červený hrebeň, kto je na kolíčku? ... (Petya-Cockerel)

Dlhý krk, červené labky, štípanie v pätách, beh bez obzerania sa... (Hus)

Kvokhchet, rozruch, zvoláva deti, zhromažďuje všetkých pod krídlami ... (Kura)

Vždy na všetkých nafúknutých ako kožušina. Existuje bolobolet, v každom vzbudzuje strach... (Turecko)

Pomaly ide k rybárovi, kolísajúc sa: jeho vlastná udica, kto to je? ... (Kačka)

Syčí, chechtá sa, chce ma štipnúť. Obávam sa, kto to je? ... (Hus)

2. Oprava témy.

Logopéd: "Aké ste vtáky?" (Sme hydina)

Logopéd: "Prečo ich volajú domov?" (Žijú vedľa človeka a sú prospešné).

Logopéd: "Kde žijú vtáky?" (Domáce zvieratá žijú na hydinovom dvore)

Logopéd: „Dnes bude naša skupina chovným dvorom. Kto sa stará o domáce vtáky? (Vtáčnik) "Dnes budem vtáčikom."

3. Didaktická hra "Poznávaj vtáky podľa hlasu." Deti počúvajú zvukové nahrávky s hlasmi hydiny. Odpovedzte na otázky rečového patológa.

4. Didaktická hra "Kto dáva hlas." Logopéd zavolá vtáčika a deti odpovedajú, ako hovorí. Príklad: Kohút – „ku-ka-re-ku“ – zaspieva. Kurča - "kde-kde" - kvoká. Duck - "kvak-kvak-kvak" - kvákanie. Hus - "ha-ha-ha" - roubíky. Turecko - "bl-bl-bl" - bolobolet.

5. Telesná výchova. Hra "Sliepky a kurčatá".

Vyberte si líšku.

Sliepka vyšla na prechádzku

Peck čerstvú trávu

A za jej sliepkami,

Mláďatá.

Ste moje sliepky

Veslujte labkami, hľadajte červíky.

Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!

Nechoď ďaleko

Na prefíkanú líšku

Nestiahol ťa do diery.

Deti vykonávajú pohyby v súlade s textom. Po slovách „nevzal som to“ líška beží za deťmi. Deti sa schovajú pred líškou - postavte sa do obrúčok.

6. Zostavenie rozprávky „Hydina“ (pozri príručku „Výučba súvislej reči pre deti 4-5 rokov“).

Zvážte s deťmi obraz zápletky. Položte otázku a vytvorte obrázkovú schému každej vety:

Koho kŕmi mama? (Mama kŕmi vtáky).

Komu pomáhajú Tanya a Vova (Tanya a Vova pomáhajú svojej matke).

Čím kŕmi matka hus? (matka kŕmi hus hrach).

Čím Tanya kŕmi kura? (Tanya kŕmi kura obilím).

Čím Vova kŕmi kačicu? (Vova kŕmi kačicu kašou).

Akí pomocníci vyrastajú s mamou? (Mama má dobrých pomocníkov).

Zborové čítanie viet podľa schém:

Logopéd prečíta celý príbeh podľa plánu. Dve alebo tri deti prerozprávajú celý text podľa obrázkovo-grafického plánu. Vymyslite názov príbehu.

7. Prstová gymnastika. Deti spolu s logopédom skladajú prsty v súlade s daným vtákom.

8. Didaktická hra "Deti sú stratené."

Logopéd umiestni na tabuľu obrázky dospelých vtákov a mláďat.

Logopéd : „Pomôžte deťom: deti prišli o mamu. Bez rodičov, sami, sa dostanú do problémov. Pomôžte deťom! Poponáhľajte sa a nájdite svoju mamu!

Dajte deťom obrázky zobrazujúce mláďatá tak, aby dve deti mali rovnaké obrázky.

Logopéd: „Tanya (Vanya) koho máš? Koho je toto kuriatko? (dieťa umiestni obrázok k príslušnému vtáčikovi) Kto je pri sliepke (kačičke)? (Sliepka má mláďatá).

9. Didaktická hra "Počítajme mláďatá." Logopéd: "Kto sú bratia a sestry kura?" (kurčatá) Logopéd: "Spočítajme, koľko sliepok je na obrázku." Deti: "Jedno mláďa, dve mláďatá, tri mláďatá, štyri mláďatá, päť mláďat"

10. Hra "Koho perie?" Logopéd: "Vtáky boli tak unesené hrou, že prišli o perie." "Nech každý vták nájde svoje pierko v jeho stopách." Deti nájdu svoje pierka a odpovedajú: "Toto je moje brko." "Toto je moje pierko - kohút." "Toto je moje kuracie pierko." "Toto je moje kačacie pierko." "Toto je moje morčacie pierko."

11. Výsledok hodiny. Logopéd: „Teraz sa vráťte späť na deti. Povedz nám, o čom sme sa v triede rozprávali? (Hovorili sme o hydine).

Inna Bucharová
Zhrnutie lekcie na tému "Hydina"

Téma: « hydina» .

Ciele: Oprava- vzdelávacie: ujasniť, rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu k téme, formovať zovšeobecňujúce pojmy « hydina» , naučiť sa pomenovať časti tela, naučiť sa tvoriť slovesá z hláskoslovia, naučiť sa tvoriť zdrobnený tvar podstatných mien, naučiť sa hľadať slová s opačným významom, naučiť sa tvoriť privlastňovacie prídavné mená.

Korekcia-rozvíjanie: rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie, súvislú reč, všeobecnú motoriku.

Nápravné a výchovné: pestovať lásku k prírode, starostlivý postoj k hydina.

Vybavenie: maľba "Birdyard", obrázky zobrazujúce hydiny a ich kurčiat

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Hádanky:

Sedieť na plote a kričať

A keď sa všetci zhromaždili, stíchol.

šarlátový klobúk,

Vesta, netkaná

Kabát je rebrovaný.

Objavil sa v žltom kabáte:

Zbohom, dve mušle!

pestrý suchár

Chytá žaby.

Kúpal sa vo vode, zostal suchý.

Roztiahne chvost ako páv,

Kráča významný pán

Na zemi nohami - klopanie.

Aké je jeho meno. ?

2. Zvýraznite.

Deti, dnes ideme do dediny, k našej známej babke Máše na hydinový dvor.

a) Pracujte s obrázkami.

Pozrite sa a napíšte, kto žije s babičkou Mášou?

Ako ich môžete nazvať jedným slovom?

Čo jedia?

Aký úžitok prinášajú?

B) Hra "Zhromaždite rodinu"

(kohút-sliepka-kura, kačica-káčer-káčatko, hus-hus-hus, morka-morka-morka.

B) hra "Čo máš."

(hlava, krk, trup, chvost, krídla, labky, zobák)

Kurča sa chechtá. Kačica kváka. Hus sa chichotá. Kohút zaspieva

Fizkultminutka.

Naše kačice ráno - Chôdza v kruhu kolísanie, napodobňovanie

Kvak-kvak-kvak! Kvak-kvak-kvak! chôdza kačíc

Naše husi pri rybníku - Chôdza v kruhu, natiahnutie krku dopredu a

Ha-ha-ha! Ha-ha-ha! ruky dole - "krídla" späť

Naše kurčatá pri okne - Zastavte sa, postavte sa čelom do kruhu,

Ko-ko-ko! Ko-ko-ko! úder po stranách

A ako Petya - kohút Stoja chrbtom v kruhu, natiahnu krk,

Skoro - skoro ráno vstať na špičkách

budeme spievať: ku - ka - re - ku!

D) Hra "Zavolaj mi s láskou"(kohútik, kura, kuriatko, kačica, káčatko, moriak, moriak, hus, hus)

E) Hra "Povedz opak"

Kačica je veľká a káčatko...

Kurča je mladé a kohút...

Kačica pláva a kura...

Kurča je ľahké a kohút ...

Husa hlasno kričí a hus ...

Kačica pláva rýchlo, ale kačica...

G) Hra "Koho, koho, koho, koho". (Hlava (čí)- kačica ....)

3. Zrátané a podčiarknuté triedy. Hodnotenie práce detí.

Deti, o ktorých sme dnes hovorili lekciu?

názov hydina. ake hry mas rad? Aké hry považujete za ťažké?

Výborne! Dnes ste urobili maximum. Lekcia sa skončila. Oddych.

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie „Hydina. Zvuk [K] a písmeno K" Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu č. 62", dedina Staraya "DOMETER BIRDS. ZVUK A PÍSMENO [K].“

Abstrakt integrovanej lekcie „Domáce zvieratá a vtáky“ (stredná skupina) Téma: "Domáce zvieratá a vtáky" Účel: upevniť a zhrnúť vedomosti detí na tému "Domáce zvieratá a vtáky" Úlohy: Kognitívny rozvoj:.

Synopsa integrovanej hodiny v prípravnej školskej skupine "Hydina" Cieľ: Rozvíjať aktívnu slovnú zásobu a gramatickú stavbu reči na tému „Hydina“ Úlohy: Vzdelávacie: Obohatiť slovnú zásobu na tému:.

Zhrnutie integrovanej lekcie v druhej juniorskej skupine "Hydina" Zhrnutie integrovanej hodiny v druhej juniorskej skupine „Hydina“ Úlohy: Vzdelávacie: Upevniť vedomosti detí o charakteristike.

Téma: „Hydina“ Ciele: 1. Rozvoj koordinácie pohybov so zmenou tempa v závislosti od tempa hudby. 2. Zlepšenie funkcie dýchania.

Úlohy: Výchovné: formovať predstavy detí o hydine a ich kurčatách, upevňovať schopnosť rozlišovať, pomenovať vtáky podľa vzhľadu.

Belik Eleonora Yurievna
Pozícia: vychovávateľka
Vzdelávacia inštitúcia: MŠ MBDOU č.53 kombinovaného typu
lokalita: mesto Kemerovo, región Kemerovo
Názov materiálu: zhrnutie lekcie
téma: zhrnutie lekcie o vývoji reči „Hydina“
Dátum publikácie: 22.05.2017
kapitola: predškolská výchova

Vzdelávacie:

vzhľad, životný štýl.

Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči, súvislá reč.

vyvíja sa:

tvorivá predstavivosť.

Vzdelávacie: Formovanie zručností spolupráce,

benevolenciou.

Materiály: obrázky predmetov z hydiny, fazule a hrachu

zmiešané, taniere, červy z plastelíny, hračka kura a

omaľovánky kuriatka, hydiny.

Priebeh lekcie:

pozdravujem.

Kuriatko prichádza k deťom. Ahojte chalani!

Prišiel som za tebou po pomoc. Moje malé dieťa je nezvestné

Chick. Bežím mu okolo hlavy, nereaguje, asi sa stratil, na našom

vtáčí dvor. Máme veľký dvor, neviem kde mám hľadať.

In - l: Chlapi pomôžu Sliepke.

Ponáhľajme sa na vtáčí dvor.

Otočte sa trikrát a ocitnete sa na dvore pre hydinu.

Otočím tabuľu, na nej je obraz domčeka zo stromov.

No chlapi skončili na hydinovom dvore.

Ale kto tu žije? Je tu naše kura?

Hádanka o husi.

Dlhý krk, červené labky,

Štípanie na pätách

Utekajte bez toho, aby ste sa obzreli späť. (hus).

V-l: Správne, chlapi, tu žije husacia rodinka

Na magnetickej tabuli sa objaví obrázok s husaciou rodinkou.

V-l: Toto je husacia rodinka!

Ako sa volá otec? (hus) A ako sa má mama? (hus) A ako sa volá ich dieťatko

(husiatka) a ak je veľa detí (husatá)?

B - l: Kladie otázky o opise husí - deti odpovedajú, ak

to ťažké pomáha a deti opakujú.

Popis husí - husi sú veľké, majú dlhé krky, červené na hlave

dlhý zobák, dve oči, dve veľké krídla, malý chvost, dve červené

labky a blany na labkách - preto sú husi vodné vtáctvo a prečo

telo husí je pokryté (perím a páperím pod perím). Perie na sivých husiach resp

biely. A húsatá sú žlté.

A povaha husí je absurdná, milujú štípanie a hranie. Poďme s

poďme sa hrať na hus...

Rozvoj jemných pohybových schopností reči s pohybmi.

Máme bojovnú hus

Husi, husi, videli ste moje kura?

Áno, kura pribehlo, tvoj syn sa hral s mojimi húsatkami - zrnkami

kloval a utekal preč...

Ale kde?

Áno, vbehol do dvora, kde žijú kačice ...

No chlapi poďme na dvor ku kačkám ....

Otočte sa trikrát a ocitnete sa na kačacom dvore ...

Na magnetickej tabuli sa objavia obrázky kačacej rodinky.

V-l: Toto je kačacia rodinka.

Ako sa volá otec? (drake) A ako sa má mama? (kačica) A ako sa volajú

dieťa (káčatko) a ak je veľa detí (káčatka)?

B - l: Kladie otázky o opise kačíc, porovnáva mamu a otca - deti

odpovedzte, ak sa im to zdá ťažké, pomáha a deti opakujú.

Kačice sú o niečo menšie ako husi. Na hlave sú dve malé oči. široký,

oranžový a dlhý zobák. Krk kačíc je kratší ako krk husí. Dve na telo

krídla, krátky chvost a dve nohy. Na labkách membrány. membrány na to

aby kačice mohli plávať - ​​to sú vodné vtáky. kačacie telo

pokrytý perím a páperím pod perím. Kačica je pestrá a káčer je jasný

má zelenú alebo modrú hlavu, bielu kravatu okolo krku a na krídlach je

zelené pruhy. A káčatko je žlté.

B - l: Chlapci, pozrite sa, aké malé sú káčatká, veľmi radi sa hrajú

poďme sa s nimi hrať!

Fizminutka

Kačice vyšli na lúku

Kačice vyšli na lúku,

Kvak-kvak-kvak! (Chodime.)

Preletel veselý chrobák,

W-w-w! (Mávame krídlami.)

Husi vyklenú krky

Ha-ha-ha! (Kruhové otáčanie krku.)

Zobák narovnáva perie. (Trup sa otočí doľava a doprava.)

Nafúkal vietor konáre? (Hojdáme sa so zdvihnutými rukami.)

Lopta tiež zavrčala,

Rrr! (Ruky na opasku, naklonený dopredu, pohľad dopredu.)

Trstina zašepkala vo vode,

Š-š-š! (Zdvihnite ruky, natiahnite sa.)

A opäť nastalo ticho

Š-š-š. (Sadni si.)

V - l: - Kačice, videli ste to kura? chudák sa stratil.

Kačky odpovedajú: Kvák – kvák – kvák ráno k nám pribehol, napil sa vody a ušiel.

O: Kde utiekol?

Kačice odpovedajú: A na dvor k morkám.

No chlapi, poďme na dvor k moriakom ....

Otočte sa trikrát a ocitnete sa na morčacom dvore ...

Na magnetickej tabuli sa objavia obrázky morčej rodinky.

V - l: Toto je rodina moriek.

Ako sa volá otec? (morka) A ako sa má mama? (morka) A ako sa volajú

dieťa (morka) a ak je veľa detí (morky)?

B - l: Kladie otázky o popise moriek, porovnáva mamu a otca -

deti odpovedajú, ak sa im to zdá ťažké – eh pomáha, a deti opakujú.

Morky sú veľké vtáky, otec je väčší a mama je menšia. Na hlave z

morčacie bradavičnaté neoperené nosové výbežky. Morka to má

veľký a jasne červený, zatiaľ čo morka má menšiu. Morka má veľký chvost

ako ventilátor, ale morka má menšiu, morky nemajú na nohách žiadne blany,

preto nevedia plávať - ​​sú to suchozemské vtáky. Torzo moriek

pokryté perím sú pestré. Morka je svetlá a morka má viac čiernej

perie. Morky sú tiež žltkasté a na krídlach sú čierne škvrny.

O: Videli ste morky, kde bežalo naše kura?

Morky: vidieť, samozrejme! Hľadal červíky pre mamu, našiel a ponáhľal sa preč

doma s hosťami!

V - l: Chlapci, pozrite, nejaký smutný moriak. moriak čo

Stalo sa?

Morka odpovedá: Áno, gazdiná nám priniesla obed pre morky hrášok, a

ja s morčacou fazuľou, len moje morčacie hydiny sa pokazili a rozhádzali a

zmiešaný hrášok a fazuľa. Teraz sa ich bojím kŕmiť - dusiť

fazuľa je veľká.

Chlapci, pomôžme moriakom! Na stoloch sú tri šálky v jednej

zmiešaný hrášok a fazuľa a ďalšie dve sú prázdne. Jeden musí dať

hrášok do inej fazule. A potom sa morky budú môcť v pokoji najesť

hrášok a morka a morčacie fazule.

Deti pri stoloch triedia fazuľu a hrášok.

Morky ďakujú deťom a lúčia sa!

No chlapi, poďme na dvor ku kuriatkam ....

Otočte sa trikrát a ocitnete sa v slepačom dvore ...

Na magnetickej tabuli sa objavia obrázky rodinky kurčiat.

V - l: No, chlapi, prišli sme na návštevu ku kura.

Ako sa volá otec? (kohút) A ako sa má mama? (kura) A ako sa volajú

dieťa (kurča) a ak je veľa detí (kurčiat)?

B - l: Kladie otázky o popise kurčiat, porovnáva mamu a otca - deti

odpovedia, ak sa im to zdá ťažké, učiteľ pomôže a deti zopakujú.

Chlapci, pozrite sa na kura a kohúta, sú rovnakí alebo iní?

Áno, sú rôzne - kohútik má na hlave veľký hrebeň a veľkú bradu,

a sliepka je malá. Chvost kohúta je veľký a našuchorený a chvost sliepky

malý, kohútik má svetlé, viacfarebné perie a sliepka je plachá

strakatý. A na to nie sú žiadne membrány na labkách, kurčatá nevedia plávať

suchozemské vtáky.

Och, chlapci, pozri, a tu pribehlo kura, ale s darčekmi pre

mamičky a oteckovia (c - l ukazuje tanier s plastelínovými červami).

Pomôžte si mami a oci, toľko som sa snažil potešiť vás!

Kurča: Ďakujem, synak!

B - l: Ach, aké dobré kura má kura. Mám ho veľmi rada! ALE

páči sa ti to? Povedzme si, prečo máme radi kuracie mäso.

Učiteľ povie príklad vety (Mám rád kura, pretože

že je krásny!) odovzdá kura do rúk ďalšieho dieťaťa. Deti podľa

fronty hovoria svoj návrh. Mám rád kuracie mäso, pretože...

Chick: Ach, vy ste tak láskaví, pomohli ste mame hľadať ma a

nenechala ju v ťažkostiach, dám vám omaľovánky na pamiatku nášho vtáčika

B - l: Chlapci, je čas, aby sme sa rozlúčili a vrátili sa do skupiny.

Otočte sa trikrát a ocitnite sa v skupine ...

Tak a sme tu v skupine. Chlapci, kde sme to boli? a koho si tam videl? ALE

Sú tieto vtáky divoké alebo domáce? Naša cesta sa skončila!

Teraz môžete maľovať farbu ...

Objavil sa v žltom kabáte, zbohom, dve mušle.

(kuriatko)

Otvorená lekcia o vývoji reči v strednej skupine "Hydina"

Vzdelávacie:

Upevňovanie vedomostí detí o charakteristických znakoch hydiny, ich

vzhľad, životný štýl.

Rozšírenie, sprehľadnenie a aktivácia slovníka na danú tému.

Zlepšenie gramatickej stavby reči, slabičnej stavby slov,

spojená reč.

Výchovné: Upevňovanie vedomostí detí o charakteristických znakoch

domáce vtáky. Rozširovanie predstáv detí o vtákoch, ich vzhľade

forma, životný štýl.

Rozšírenie, sprehľadnenie a aktivácia slovníka na danú tému. Dokonalosť

gramatická stavba reči, slabičná stavba slov, súvislá reč.

vyvíja sa:

Rozvoj rečovej aktivity, dialogickej reči, rečového sluchu,

zrakové vnímanie a pozornosť, artikulácia a jemná motorika,

tvorivá predstavivosť.

Vzdelávacie: Formovanie kooperačných zručností,

benevolenciou.

Materiály: obrázky hydiny, zvukový záznam hlasu

„domáce vtáky“.

Priebeh lekcie:

pozdravujem.

Dnes máme hostí. Chcú vidieť, ako ste vyrástli

dozreli, čo sa naučili. Najprv však musíte privítať hostí.

(deti zborovo vítajú hostí).

Ahoj zlaté slnko!

Ahoj modrá obloha!

Ahoj voľný vánok!

Ahoj malý dubák!

Bývame v rovnakej oblasti

Všetkých vás vítam!

Ahojte milé deti, ste najlepšie na svete. som tak dobrý

Pozývam vás na cestu. Chcieť? Premýšľajte a povedzte mi, čo môžete

cestovanie? (vypočujte si odpovede detí).

Dnes vás pozývam ísť do hydinárne na bicykli. (na

vlak) (je zapnutá veselá hudba).

2. Hlasové nabíjanie.

Tak sme dorazili na hydinový dvor (učiteľ zapína zvuky domácich

vtáky) Koho si počul? (odpovede detí). Odporúčam vám hrať.

Ra-ra-ra - hra začína.

Le-le-le- v našej obci je veľa vtákov.

Al-al-al- naše kura je veľmi malé.

Ol-ol-ol - moriak sedel na podlahe.

Lu-lu-lu- húsatko sa schovalo do kúta.

Re-re-re- veľa kačíc na dvore.

Lu-lu-lu- Milujem domáce zvieratá.

Rozvoj fonematického sluchu.

Prišiel k nám zlý čarodejník, je hrozný a veľký.

Mávol rukami

Začaroval všetky vtáky.

Ale prišli priatelia - deti,

Nezbedný hravý

Začal premýšľať a čudovať sa

Ako odčarovať priateľov!

Teraz zavolám slová, a ak počuješ, tlieskaj rukami

správne

Meno vtáka.

Betukh, kohút, kohút, kohút.

Adoptovaná, hus, hus, hus.

Intuk, intuk, intuk, moriak.

Rybársky prút, kačica, kačica.

Oprava názvu častí tela vtáka.

Chlapci, ako nazvať jedným slovom kohút, moriak, kačica, hus? Prečo?

volajú sa tak?

Aké sú výhody hydiny pre ľudí?

Rozvoj koordinácie reči s pohybom.

Postavme sa „kohúty“ do kruhu a povedzme slová:

Ach, ty, Petya - Kohútik,

Na vrchole hrebenatky,

A pod zobákom je brada,

Veľmi hrdá prechádzka.

Skoro - skoro ráno

Kričí: "Ku-ka-re-ku!"

(Deti opakujú slová a zodpovedajúce pohyby).

Upevnenie pojmov "potichu - nahlas." Naučte sa vyslovovať

onomatopoja v súlade s gestom dospelého.

A teraz si zahrajme hru "Kto kričí ako?" zavolám a

ukáž hydinu a odpovieš mi, kto dáva hlas.

Aby sme to dosiahli, rozdelíme sa do dvoch tímov: dievčatá budú matkami a chlapci

- kurčatá.

Matky budú nahlas volať svoje deti, ale deti nevedia nahlas kričať

odpovie ticho.

(učiteľ gestikuluje na chlapcov alebo dievčatá).

Naše husi pri rybníku - ha - ha - ha. A husaciny potichu opakujú.

A moriak uprostred dvora - Bl-bl-bl. A morky potichu opakujú.

A ako nám Peťo - kohútik spieva (všetkým spolu) ku - ka - re - ku!

Rozvoj jemných motorických schopností.

Reč s pohybom.

Urobil som z vás kohútov a teraz: Dvakrát zakrúžkovali a stali sa husími

otočili sa.

Máme bojovnú hus

(striedavo sa palcom dotýkajte ostatných)

Veľmi sa ho bojím (ruky v päste a pritlačené k telu)

Vyklenie krk a kdákanie (pravá ruka hore pri zovretí)

Chce ma štipnúť (rytmické „štipnutia“).

Fizkultminutka.

Ste unavení, poďme si s vami oddýchnuť.

Kačice vyšli na lúku, kváka – kvák – kvák!

Preletel veselý chrobák, w - w- w -!

(mávanie rukami - krídlami)

Husi vyklenú krk, ha - ha - ha (kruhové otáčanie krku)

Zobák narovnáva perie!

(telo sa otáča zľava doprava)

Vietor otriasol konármi

(hojdacie ruky zdvihnuté nahor)

Aj Sharik zavrčal, r-r-r!

(ruky na opasku, naklonené dopredu, pozerajte sa pred seba)

Trstina vo vode šepkala, š - š - š! (zdvihnúť ruky, natiahnuť sa)

A opäť nastalo ticho, sh - sh - sh! (sadať si).

Opravte mená vtáčej rodiny v reči.

Sadnite si za stoly a odfoťte sa s obrázkom

domáce vtáky. (jeden obrázok na dieťa. Pýta sa učiteľ

každé dieťa má iné otázky: pomenujte vtáka, ako sa volá rodina,

láskavo zavolajte, kto je mláďa, čo môže robiť).

10. Organizácia záveru vyučovacej hodiny.

Chlapci, poďme sa ešte raz pozrieť na dvor s hydinou. sledujeme

videoklip "Vtáčí dvor".

Koho ste videli v krátkom videu? kde sme boli? O

o kom a o čom hovorili? Čo si mal rád? Čo si mal rád? Čo

zdalo ťažké?

Dnes ste to zvládli výborne, pochváľme sa za to. Čakáme

Je čas, aby sa vlak vrátil do škôlky.

Larisa Pogodaeva
Otvorená lekcia "Hydina" stredná skupina

NOD s deťmi stredná skupina

podľa oblasti vzdelávania

kognitívne a komunikatívne

Téma: « hydina»

Skompilovaný:

Pogodaeva L.V.

Polysaevo

Cieľ:

Upevňovanie vedomostí detí o hydiny a jej mláďat.

Úlohy:

Naučte deti podrobne odpovedať na otázky učiteľa.

Rozvíjať sluchovú pozornosť, pamäť, predstavivosť, estetický vkus, jemnú motoriku.

Pestujte lásku a starostlivosť domáce zvieratko.

prípravné práce:

Pri pohľade na ilustrácie hydina.

Počúvanie rozprávky "Ryaba Hen"

Telesná kultúra minútový muzikál.

Vybavenie:

stojan, obrázky zobrazujúce vtákov, model čistinky, lepidlo, štetce, handrička, obrúsky, živé kura a kuriatko, klietka, akvárium pre kuriatko, seno, krmivo pre vtákov, slepačie vajíčka 3ks, pletené kura, hotové diely na aplikáciu.

Deti vstupujú do sály a sedia na svojich miestach.

Vychovaj: ahojte chlapci, ako viete, že jar je na dvore!

Aký je podľa vás mesiac? (odpovede detí za mesiac máj)

A chcem vám povedať, že mesiac máj je najradostnejším mesiacom jari. Toto je najlepší čas v roku. Príroda už naplno ožila a rozkvitla a tak ako príroda rozkvitne, začnú sa premieňať a hydina. Zmenia svoje perie na nové a jasnejšie. Dnes budeme hovoriť o hydina, ale hádajte ktoré.

HÁDANKY:

1. Šarlátová brada, šarlátový hrebeň.

Dôležitá chôdza, kto som (deti: kohút)

2. Kto býva v kurníku,

Znáša čerstvé vajcia (deti : kura)

3. Žlté hrudky, behajte za krokodílom (deti: Chick)

hrať: správne chlapi, budeme sa rozprávať o rodine sliepok a kohútov. Chlapci, povedzte mi, ako vyzerá kura?

Odpovede detí: veľké pretiahnuté telo, krátky chvost, malá hlava, zobák a nohy jasne žltej farby, operenie je rôzne tmavé, svetlé a pestré.

hrať: A čo myslíš, ako vyzerá kohútik.

Odpovede detí: veľký, pestrý, svetlý, na hlave veľký hrebeň a jasne červená brada. Na nohách sú ostrohy.

hrať: A teraz sa pozrime, či si správne opísal kura.

(kryt je odstránený z klietky a sedí v ňom živé kura)

Deti skúmajú kurča a zaznamenávajú jeho vlastnosti.

hrať: Chlapi, čo myslíte, čo jedia kohútiky a sliepky?

(detské odpovede s obilím, trávou a červami)

hrať: správne, kurčatá sú všežravce. V máji ich gazdovia vypúšťajú na ulicu a ochotne klujú chrobáky, červy, mladé žihľavy a rôzne trávy. A čo myslíte, prečo sa kohútik volá dedinský slávik. (odpovede deti: pretože kohút hlasno a nahlas zaspieva)

Chlapci, ukážme kura, že sme aj vtipní a vyšportovaní. (fyzická minúta)

hrať: Výborne, dobre som sa bavil a chcel som ťa odhaliť tajomstvože sliepka je veľmi starostlivá matka. Ohrieva svoje kurčatá, ukazuje im, čo majú klovať, čo piť, a keď sú v nebezpečenstve, kura im dáva signál, aby sa schovali. Ľudia hovoria "Sliepka kváka, chce položiť semenník"

Poď ku mne a povedz mi, čo vidíš?

(deti prídu k stolu, na stole je hniezdo a v hniezde sedí kura.)

hrať: Pozrime sa, čo je pod kuracím?

(zdvihnite kura a pod ním ležte 3 kuracie vajcia)

Učiteľ kladie otázky:

1. Kde sa sliepkam liahnu kuriatka? (deti: v hniezde.)

2. Z čoho si sliepka stavia hniezdo? (deti: zo sena)

3. Ako vyzerá kuracie vajce? (deti: je oválny s tvrdou škrupinou.)

4. Ako vyzerá kura? (deti: je žltý, mäkký, nadýchaný.)

4. Čo jedáva kura? (deti: nevieme.)

hrať: Chlapci! Pozri, niekto nám poslal list. Poďme si to prečítať. (čítaj list)

-"Ahojte chalani! Našiel som poštára Pechkina "toto" ale neviem čo s tým."

hrať: Chlapci, pozrime sa, čo nám hodil Pechkin!

(otvorte krabicu a je tu kura)

hrať: Ach! Chlapci, kto to je? (deti: Chick)

Čím ho budeme kŕmiť? (deti: neviem)

A teraz ťa naučím robiť maškrtu, tak sa volá jedlo pre malé kuriatka. Vezmeme trochu tvarohu, jedno uvarené vajce a nadrobno nakrájanú zelenú cibuľku, všetko premiešame a dostaneme kašu a dáme ju ku kurčaťu. Oddelene dáme trochu vody, aby sa po jedle napil.

(deti sa pozerajú, ako kura jedáva)

hrať: Kurča je stratené a veľmi sa bojí, škrípe "má-má-má" kde sú moji bratia. Chlapci, kura sa sám veľmi nudí, urobme z neho kamaráta. Tu máme čistinku a na ňu postavíme kamaráta pre naše kura.

(deti vyrobia jednu aplikáciu pre všetkých z hotových vystrihnutých dielov a nalepia ich na čistinku.)

hrať: Výborne, urobil si to a spriatelil si sa s naším kuracím.

A teraz mu básnime o jeho mame a otcovi.

Máša Bushueva:

Sliepka Ryabonka hladká hlava

Upiekol som koláč, poď môj kohút!

Ksjusha Andrusenko:

Mladý kohútik, zlatá hrebenatka!

Jeho uniforma je farebná a jeho ostrohy sú veľmi ostré.

Nikdy nestráca odvahu a spieva ku-ka-re-ku.

hrať: Výborne dievčatá povedali kura, kto sú jeho rodičia a že keď bude veľké, bude z neho kohútik alebo sliepka. Dnes, chlapci, ste sa naučili veľa o rodine kurčiat a keď prídete domov, podeľte sa o svoje poznatky so svojimi bratmi a sestrami. A je tu čas aj pre nás Lúčiť sa: Ďakujeme všetkým za pozornosť, lúčime sa s vami!

"domáce zvieratá"

Ciele a ciele:

Rozšíriť predstavy o hydine a jej mláďatách (mená, znaky vzhľadu, spôsoby pohybu, vydávané zvuky);

obohatenie, upevnenie a aktivizácia slovnej zásoby k téme;

tvorenie pomnožných podstatných mien;

naučiť sa zanechať krátky príbeh o hydine na základe diagramu;

· matematické reprezentácie: hore, dole;

rozvíjať sluchovú a vizuálnu pozornosť, pamäť;

pestovať lásku a starostlivý prístup k hydine;

Naučte sa pozorne počúvať svojho partnera.

Materiály a vybavenie:

  • prezentácia na lekciu na tému „Hydina“ bola vytvorená pomocou obrázkov a zvukových efektov prevzatých z internetu;

hračky (na zostavovanie popisných príbehov);

· multimediálne vybavenie;

hádanky a poézia.

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti.

(deti sa pozerajú na obrázok)

Povedz mi, koho vidíme na obrázku? / odpovede detí /

Dám vám hádanky a vy sa pokúsite uhádnuť, o akom druhu vtáka hovoríme.

Vzorovaný chvost

Čižmy s ostrohami

biele perie,

Červený hrebeň.

Kto je to na kolíku?

(kohútik)

Roztiahne chvost ako páv

Chodí ako významný gentleman

Na zemi nohami - klopanie,

Aké je jeho meno...

· Dlhý krk,

červené labky,

Štípanie na pätách

Utekajte bez toho, aby ste sa obzreli späť.

Zachichotala sa: „Som veľký vták!

Pozri, priniesla žlté vajce!"

A išiel na ulicu

Chvála.... (Kura)

Kráča v daždi

Rád okusuje trávu

Kvak kričí, Všetko je to vtip

No samozrejme ze je...

Ako môžete pomenovať tieto vtáky? /Domov/

Nazývajú sa domáci, pretože sa o nich stará osoba. Kŕmi ich,polieva,udržiava ich ustajnenie.A ktovie ako sa volá ustajnenie týchto vtákov?/odpovede detí/

- Pozrite sa pozorne na obrázok a povedzte mi vtáky, ktoré vidíte v hornom riadku? / odpovede detí /

A teraz sa pozorne pozeraj a povedz mi, aké vtáky vidíš v spodnom rade? / odpovede detí /

Výborne!

Hra "Čo sa zmenilo?"

- Zatvorte oči. (V tomto čase učiteľ zmení umiestnenie hydiny na obrázku)

Teraz mi povedzte, zmenilo sa niečo na obrázku alebo nie?

- Pred nami

Nie budík a nie matka,

Vstáva skoro ráno.

Kohútik Petya sa prebudí -

Na stretnutie so slnkom

Vstali so slnkom.

Samozrejme, je to pekný kohút.

Povedz mi, čím je telo vtákov pokryté? / perím /

Čo ešte majú vtáky? Pozrite sa pozorne.

Odpovede detí:

Majú dve labky.

Sú tam krídla.

Je tam zobák.

Kohúte ostrohy.

Niektorí /kohútik/ majú hrebeň.

Zamyslite sa nad tým, čo dokáže hydina?

Odpovede detí:

Vedia behať.

Niektorí lietajú.

A kto vie, aké domáce vtáky dokážu plávať?

Odpovede detí:

Kačice, husi.

Vtáky, ktoré vedia dobre plávať, sa nazývajú vodné vtáctvo.

"Pomenujte rodinu"

- Deti si prezerajú obrázky, zapamätajú si a pomenujú:

Kurča - kohút - kura / a budú mať veľa ... kuriatok /

Kačica - káčer - káčatko / a budú mať veľa .... káčatká/

Turecko - moriak - moriak / a budú mať veľa ... moriakov /

Hus-hus-húska / a budú mať veľa ... húsat /

Pieseň "Kohút" - Hudobná rozcvička

Deti chodia v kruhu, držia sa za ruky, dôležito dvíhajú nohy.

Krútenie hlavou v rôznych smeroch a mávanie rukami (krídlami).

Je dôležité zdvihnúť nohy (ako kohút) a robiť pohyby rukami (krídlami)

Ruky hore, kývanie zo strany na stranu.

- Pozrite, chlapci, vy a ja sme sa ocitli na dvore pre hydinu.

Hra "Hádaj, kto ako kričí."

(učiteľ zapne záznam a deti hádajú)

„Ko-ko-ko, kudah-tah-tah“, chichotanie a chichotanie ...

"Ku-ka-re-ku!" - kričať...

"Ha-ha-ha, ho-ho-ho," chichotá sa ....

"Kvak-kvak-kvak," kvákanie...

Ale moriak, chlapi, klebetí, počúvajte ( vstup)

"Bl-bl-bl" - to je to, čo kričí.

- Pozrite sa pozorne na obrázok

koho vidíš

Kto je to? / hydina /

Pozrime sa na zobák kohúta a zobák kačice.

Sú rovnaké? Odpovede detí

Odpovede detí:

- kohútik má ostrý zobák a kačica má lopatku;

- kohútik má veľký chvost a kačica má malý;

- kohútik má hrebeň a bradu, ale kačica nie;

- kohút má na labkách ostrohy a kačica má prsty na labkách, ktoré sú spojené blanou.

Pozrite sa na labky kačice a pamätajte, ktorá iná hydina má takéto labky?

Labky kačíc a husí sú ako plutvy, čo tejto hydine pomáha dobre plávať.

Kohútiky a sliepky bežia rýchlo a kačice a husi sú dobrí plavci.

Ale keď je moriak v nebezpečenstve, roztiahne chvost ako vejár a nafúkne sa, nafúkne.

Musíme sa starať o vtáky a pomáhať pri starostlivosti o ne.

- Hydina je pre človeka prospešná.

ktovie čo?

Hydina nám dáva mäso, vajcia, páperie.

Ale z ich páperia vyrábajú vankúše, na ktorých sa sladko spí, z ich páperia sa skladajú aj prikrývky a niektoré bundy a kabáty.

Sú to také úžasné a užitočné vtáky.

Vyzvite deti, aby si vzali hračku vtáka podľa vlastného výberu a (pomocou navádzacích otázok učiteľa povedzte o vtákovi, ktorý sa im páči.)

A našu hodinu zakončíme veselým tancom

"Tanec kačíc".